Café Sic

Café Sic

Ukrán, szlovák két jóbarát - együtt harcol s issza borát

2015. május 21. - Sic transit gloria mundi

http://www.karpatalja.ma/wp-content/uploads/2015/05/szlovak_ukran_hatar-620x330.jpg

Igen, kedves olvasó jól gondolod van némi ferdítés a fenti címben: a lengyel és magyar barátságot szedték rímbe ezzel ugyanis egykoron.  Most viszont a szlovákok és az ukránok barátságáról szólunk alább, ezért is a cím.

A TASR hírügynökség jelentette tegnap, hogy Andrej Kiska szlovák államfő meglátogatta a csokigyárosból államelnöki székig jutó kollégáját Petro Porosenkot Kijevben. (Erről itt ír a bumm.sk)

Ebben még nincs is semmi különös, viszont - ha valóban az hangzott el, akkor - figyelemre méltó a szlovák Kiska mondata, amely így hangzott:

Szlovákia soha nem fogja elfogadni a Krím illegitim annexióját. „Nem fogadhatjuk el, hogy bárki politikailag, katonailag vagy gazdaságilag megsértse Ukrajna szuverenitását” - jelentette ki Andrej Kiska, hozzátéve, érzése szerint a probléma az utóbbi időben kikerült a köztudatból, pedig „nem szabadna megfeledkezni arról, hogy ezzel a lépéssel megbontották Ukrajna területi egységét”.

Értjük, ugye?

A két ország nagy barátsága szláv mivoltjukon kívül abban is rejlik, hogy területükön - vagy nem területükön (?) - nagy számú kisebbség él, akiket megpróbálnak nem észre venni: legyen az orosz, lengyel, ruszin, vagy - mindkét ország esetében - magyar.

Ukrán vendéglátója így természetes, hogy mélyen egyetértett az elmondottakkal, és a fenti beszámoló szerint hálálkodott neki. De ez most nem érdeke.

Ha már említettük az évszázados lengyel-magyar barátságot - a mondás valamikor a tizennyolcadik századból datálódhat - ha egy picit a szlovák és ukrán államiság mögé nézünk, láthatjuk, hogy két fiatal és túlzottan törekvő országról beszélhetünk. Államalkotónak tekintett nemzetiségeik - szlovák és ukrán - nemzeti identitása is csak az elmúlt századokra alakult ki.

Ráadásul nem szabad megfeledkeznünk arról a - nem elhanyagolható - tényről sem, hogy szláv mivoltukon kívül területi kapcsolódása is van egymáshoz a két országban: Kárpátalja, melyet előbb Csehszlovákia szerzett meg az 1920-as trianoni szerződéssel, majd a második világháború végén (hivatalosan az 1947-es párizsi szerződéssel) ismét megszerezte, majd az akkori Szovjetunió számára (vajon miért nem Magyarországnak? - a szerk.) átadta.

Önálló Szlovákiáról valójában 1939-től beszélhetünk. Ekkor jött létre az első szlovák állam, míg a második Szlovákia megalakulása 1993-ban történt.

Ukrajnát illetően is hasonló a helyzet. Keleti szomszédunk államisága ugyan háromszor is elbukott. Ha szovjet fennhatóság alatt is, de először csak 1939-ben került egy területi egységbe minden "ukránnak" tartott terület.

Idézet az Origó vonatkozó cikkéből

1939-ben Németország és a Szovjetunió felosztotta egymás között Lengyelországot, így Ukrajna korábban lengyel fennhatóság alatt álló területei is a Szovjetunióhoz kerültek. Története során ekkor került először egyetlen állam fennhatósága alá valamennyi ukrán terület, ezek együttese alkotta a Szovjetunió tagállamaként az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaságot.


Vagyis eléggé hasonlóan alakult a két állam sorsa, valószínűleg emiatt is gerjeszthet mindkét állam erős frusztrációt magából nemzetiségeivel szemben. Szlovákia a magyaroktól, Ukrajna pedig az oroszoktól félti területeit.

Épp a napokban tartottak egyébként "Jószomszédsági napokat", melyről a Kárpátalja.ma az alábbiak szerint számolt be:

Találkozót szerveztek az ukrán–szlovák jószomszédi viszony jegyében az Ugar–Kisberezna határátkelőn május 15-én – adta hírül a zaholovok.com.ua.

A rendezvény hivatalos része a Kárpátalja Megyei Tanács, a Kárpátalja Megyei Állami Közigazgatási Hivatal és a szlovákiai Eperjes közötti kétoldalú szerződés aláírásával fejeződött be, mely a 2015-16-os együttműködés programját rögzítette. A szerződést Vaszil Hubal, a megyei adminisztráció vezetője, Volodimir Csubirko, a megyei tanács elnöke és Peter Chudík, az Eperjesi kerület vezetője írta alá.

Nyitókép: karpatalja.ma

A bejegyzés trackback címe:

https://cafesic.blog.hu/api/trackback/id/tr337479708

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása