A tegnapi nap hiper-szenzációja volt a jobboldali elhajlással nem vádolható hírportálokon, hogy az a szemét mocskos Orbán(c) megint micsoda aljasságra volt képes: a közszolgálati csatornák kerülnek a csatornakiosztás elejére a kábel- és műholdas szolgáltatóknál.
Megírta a kötelezőt erről az Origó is, ahol ahogy várható volt meg is érkezett jónéhány fröcsögő komment a témában. Ahelyett, hogy végiggondolták volna, hogy miről is van szó, diktatúrát, kommunizmust stb. emlegettek ott néhányan. És persze megjöttek a technikai guruk is akik közölték, hogy már pedig - műholdas adásnál - nincs is olyan, hogy csatorna sorrend, mert a transzponder szerint (kvázi véletlen szerűen) kerülnek a csatornák a listába. Az utóbbi mellett érvelőket nyilván az sem zavarta, hogy például a sportcsatornák a legtöbb helyen csak egymás mellé tudnak kúszni valahogy a kínálatban.
Fájdalmas,de ugyanakkor szórakoztató is volt olvasni ezeket a fogalmatlan hozzászólásokat. Nagy az Isten állatkertje ahogy mondani szokás.
De most nézzük tényszerűen, hogy mi is keltett akkora felháborodást az internet népében: (az Origó cikkéből idézünk):
A 2015. július 1-jétől életbe lépő médiatörvény-változás alapján az MTVA csatornáit a műsorterjesztők kötelesek az első csatornahelyekre tenni. A törvény nem írja elő a csatornasorrendet az MTVA csatornái között, de az MTVA egy ajánlást tett közzé ezzel kapcsolatban.
Az ajánlás alapján az MTVA az alábbi csatornasorrendet szeretné viszontlátni a csatornakiosztások elején: 1: M1, 2: M2, 3: Duna TV, 4: M4 Sport, 5: Duna World, 6: M6, 7: M3, 8: M5. Az M3 és M5 csatornákat nem kötelező továbbítani, ezek csak a szerződött hálózatokon jelenhetnek meg. Az M5 és az M6 a jelenlegi tervek szerint jövőre indul csak – írta a Sat.tv.radio.hu.
Értjük, ugye?
Miután nem a Marsról jöttünk azt is tudjuk, hogy közszolgálati tévék eddig is voltak, és a legtöbb szolgáltatónál a csatorna kiosztás elején - az első tizenötben - voltak megtalálhatók, és mellettük békésen megfért eddig is (és amíg a társadalmi igényszint ilyen alacsony addig ez után is) a Való Világ és az Éden Hotel. (vagyis RTL Klub, TV2, és klónjaik - a szerk.).
Igaz, hogy kettővel több köztévé lesz, és az igaz, hogy ez után nem lehet az 1-2-es programhelyet a kertévéknek adni, és ha a tévénéző nem alakítja át maga az adók sorrendjét, akkor bizony VV Lób'szó és társaik napi produkciójáért bizony meg kell keresni a 9-es gombot, netán két gomb egymás utáni lenyomásával 10 vagy 11-es számmal is meg "kell" ismerkedni.
És akkor itt jön megint egy alapvetés: ez nem neked szól kedves néző, hanem a szolgáltatóknak akiket csak így lehet rábírni, hogy például a fura nevű Duna World csatornát - egyikük - ne rejtegesse a 70-akárhányas programhelyen, hanem tisztelje meg annyival a közt és Magyarországot, ami neki ugye a hasznot termeli, hogy előre teszi a köz pénzéből fenntartott csatornákat, legyen az jó vagy rossz amit azok sugároznak, teljesen mindegy. Az elv a lényeg.
Én még arra is emlékszem, hogy valamikor 2000 körül az első Orbán-kormány idején legalább ilyen zúgolódás volt abból is, hogy bizony az állami intézményekre ki kell tenni a magyar zászlót, és nem csak ünnepnapokon, hanem mindig. Erről törvényt kellett hozni az akkori lelkiállapotok miatt. Ma pedig már alapvetés. Hát így megy ez.
A kedves kábel és műholdas szolgáltatók ugyanis ebből is bizniszt csinálnak ám, bizony, hogy melyik csatornát melyik programhelyre sorolják be.
Aztán a kommentek olvasásában eljutottam tegnap este az egyik legfájdalmasabb, és a mai magyar társadalom egy részének beteges lelkiállapotát kiválóan kifejező bejegyzéshez, amit egy jobb érzésű hozzászóló észrevételezett is. Mindkettőt közöljük.
Értjük, ugye?
A gyerek azért olvasson - vicc és humor nélkül - mert a ValóVilág nem az 1-esen, hanem a 9-esen lesz. Ugyanezért foglalkozzunk vele többet. Tehát ha ma is szoci kormányzat lenne, és nem nyúlna senki a csatornákhoz, akkor a gyerek könyvet életében nem látna, és otthon nem beszélgetnének vele. És ez nem vicc.
Ha a kommentelő valóban így is jár el júliustól, akkor már megérte.
De nézzük mi a helyzet csatornakiosztás terén olyan szörnyű diktatúrákban, mint Nagy-Britannia, és Franciaország? Ott vajon elől vannak-e a közszolgálati csatornák?
Egy-egy találomra kiválasztott szolgáltató példaként.
A francia Orange elöl szerepelteti a francia köztévék többségét.
Nagy-Britannia: A Freesat kínálatában is elől találjuk a köztévéket, igaz itt is közéjük itt-ott beékelődik kereskedelmi adó is.
Egyéb kérdés?